„Baobab”, „Pomoc sąsiedzka” i „Żniwa w spichlerzu”, czyli zachodnioafrykański „horoskop”

„ASTROLOGIE AFRICAINE” brązowy napis na pocztówkach zwrócił moją uwagę wyróżniając się między kolorowymi grzbietami książek w jednej z księgarni w Saint-Louis. Zainspirowana zdobyczą poszukałam nieco więcej informacji na ich temat. Szybko okazało się, że figury przedstawione na kratkach nie zostały wyróżnione jedynie na podstawie zależnościami układu ciał niebieskich. Odczytano je rzucając kośćmi do wróżenia. Te, upadając na ziemię, tworzyły system punktów, który miał przypominać poniższe figury. Niektórzy twierdzą, że wykorzystując tę prostą technikę można przepowiedzieć przyszłość lub wyjaśnić niewiadome w swoim życiu, dla niektórych te figury są swoistymi przewodnikami prowadzącymi do pełni życia. Poniżej znajdują się rysy osobowości wskazane w zachodnioafrykańskim systemie przyporządkowane zgodnie z datami urodzenia.

4.01-3.02 | BAOBAB
sprzyjający dzień: czwartek
dobre miesiące: styczeń i maj
żywioł: powietrze
zmysł: zapach
wrażliwe organy: wątroba i pęcherzyk żółciowy

Osoby spod tego znaku mocno stąpają po ziemi. Odznaczają się szczerością, rozwagą i realizmem. Ich wizjonerstwo i wytrwałość w dążeniu do celu gwarantuje im sukces, jeśli tylko pozostają wierni swoim intuicjom. Zbytnia podatność na wpływy innych jest ich największą wadą. „Baobaby” są mądre i pracowite. Często środowisko stawia ich w pozycji autorytetów i liderów. Hamulcem w życiu „Baobabów” jest ciągła obawa przed niepowodzeniem.

4.02-5.03 | BURSZTYN I SREBRO
sprzyjający dzień: środa
dobre miesiące: luty i czerwiec
żywioł: powietrze
zmysł: wzrok w ciemności
wrażliwe organy: obwodowy układ nerwowy

Urodzeni w tym przedziale to ludzie aktywni choć często nadmiernie nerwowi. „Bursztyn i srebro” jest silną i ambitną jednostką. Jego działania często oceniane są jako prowokujące lub nierozsądne. Podejmowane ryzyko nie przeraża osób spod tego znaku. Ognisty temperament i niezwykła intelektualna bystrość pozwala prowadzić im życie niestandardowe i wolne. Jednak czasem chęć zanurzania się w ciągłej ekscytacji może doprowadzić do poczucia pustki i niespełnienia.

6.03-4.04 | RODZINA
sprzyjający dzień: wtorek
dobre miesiące: marzec i lipiec
żywioł: ziemia
zmysł: zapach
wrażliwe organy: płuca

Przywiązanie do wspólnoty i niezłomna lojalność wyróżniają osoby spod tego znaku. Urodzeni w tym przedziale są pomocni i uczynni. Ich oddanie na rzecz innych często sprawia, że zapominają jednak o sobie. Największa szansa na osiągnięcie sukcesu w ich życiu to droga współpracy. Trzeba jednak pamiętać, że każda dobrze prosperująca grupa musi działać na przejrzystych i sprawiedliwych zasadach.

5.04-4.05 | POMOC SĄSIEDZKA
sprzyjający dzień: sobota
dobre miesiące: kwiecień i sierpień
żywioł: ziemia
zmysł: słuch
wrażliwe organy: tkanki i układ rdzenia kręgowego

Osoby spod tego znaku potrafią odnaleźć się w każdym środowisku. W nici drobnych codziennych działań, splecionych jak włókna sukna, wielki system pomocy sąsiedzkiej umacnia się przez mnogość drobnych usług, które ludzie chętnie świadczą sobie nawzajem w jego ramach. Jednostki chętnie się angażują i są świetnymi organizatorami. Niestabilność emocjonalna jest ich największą zmorą, spokoju powinni jednak szukać w sobie, a nie uzależniać go od chaotycznego świata zewnętrznego.

5.05-4.06 | TARGOWISKO
sprzyjający dzień: niedziela
dobre miesiące: maj i wrzesień
żywioł: ogień
zmysł: dotyk
wrażliwe organy: żyły i gardło

Wewnętrzna walka sprzeczności – życie osób spod tego znaku składa się z okresów spokoju i dobrobytu, brutalnie przerywanych przez nawarstwiające się trudności, a nawet niebezpieczeństwa. Dzięki umiejętnemu balansowaniu na granicy tych kontrastów „Targowisko” odnosi zwycięstwa. Osoby zbyt łatwo skłonne roztrwonić bogactwo swojego życia (również niematerialne), gubiąc się w sojuszach bez przyszłości. Optymistyczni, choć często skąpani w lęku o najbliższych kultywują niepokojący altruizm. Czasem potrafią wyolbrzymiać kryzysy, ale szybko znajdują rozwiązania w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Wyróżniają się nadzwyczajną życzliwością.

5.06-4.07 | PRZODEK
sprzyjający dzień: poniedziałek
dobre miesiące: czerwiec i październik
żywioł: woda
zmysł: smak
wrażliwe organy: głowa

W swoim źródle przodek jest znakiem władzy, wola jednostki jest potężna tylko o tyle, o ile umie on przekonać do siebie innych. „Musimy być sprawiedliwi” – to byłaby ulubiona maksyma tego znaku. Jednostki miewają tendencję do przekształcania się w atletów dowodzenia, inicjatywy, wielkiego projektu. Ważne jest, aby uwolnić się od instynktownego egoizmu. Wielkie marzenia mogą przynosić wielkie rozczarowania, jeśli nie mierzy się sił na zamiary. Chęć imponowania innym może czasem przynieść odwrotny skutek. „Przodkowie” bywają odbierani jako osoby samolubne i zarozumiałe.

5.07-2.08 | SĘDZIA
sprzyjający dzień: wtorek
dobre miesiące: lipiec i listopad
żywioł: ogień
zmysł: słuch (poczucie rytmu)
wrażliwe organy: nerki

Jednostki szybko przejmujące inicjatywę, niecierpliwe i hojne; umiejące rozpoznać swoje mocne i słabe strony. „Sędziom” z łatwością przychodzi podejmowanie decyzji, żelazna wola skłania ich do altruistycznych działań. Szanując oryginalność ludzkich poglądów oraz szczerość antypatii i przyjaźni przyciągają do siebie innych. Potrzebują czasu w samotności, aby ich wpływy nie przerodziły się w egoizm i brutalną chęć kontroli.

5.08-3.09 | ORZECH KOLA
sprzyjający dzień: środa
dobre miesiące: sierpień i grudzień
żywioł: ziemia
zmysł: smak
wrażliwe organy: genitalia

Osoby charakteryzujące się dużą niestabilnością. Z jednej strony uduchowione, a z drugiej lubiące zanurzać się w świat ziemskich przyjemności. „Orzech Kola” celebruje instynktowną część istoty, a także jej najbardziej zmysłowe apetyty. W psychologii tego znaku nieskrępowana szczerość konfrontuje się z powściągliwością mądrości. Jego celem jest wyrwanie się z mroku rutyny i pragnienie odzyskania spokoju po przejściu próby wystawienia na przyjemności. Jego krzepka natura i szczerość budzą niepokój tchórzliwych. Żywe zamiłowanie do prowokacji bywa jednak powodem do późniejszego brodzenia w poczuciu winy.

4.09-3.10 | PODRÓŻNIK
sprzyjający dzień: czwartek
dobre miesiące: wrzesień i styczeń
żywioł: powietrze
zmysł: jasność widzenia
wrażliwe organy: stopy i stawy

Przeznaczenie „Podróżnika” jest podwójne – jego odejście wywołuje w wiosce smutek, ale i nadzieję. Przybycie do nowego miejsca budzi zarówno strach, jak i podziw. Osoby spod tego znaku mają skomplikowaną naturę. Często mają wrażenie bycia niezrozumianymi. Wrażliwi bardziej, niż są w stanie sami znieść, czasami zwiedzeni przez poczucie prześladowania, które ich przytłacza. Receptą na doskwierające wątpliwości jest dla nich samoakceptacja. Świadomość swojej natury pozwala na złagodzenie uczuć i przezwyciężenie trudności.

4.10-3.11 | MĘDRZEC
sprzyjający dzień: piątek
dobre miesiące: październik i luty
żywioł: woda
zmysł: słuch
wrażliwe organy: serce

Wewnętrzna siła jest przymiotem osób urodzonych w tym okresie. Bywają one niecierpliwe i czasem wywyższają się ponad innych. Mają tendencję do ulegania ślepym instynktom, a także do biernego poddawania się losowi. Zwolennicy wolności robienia tego, co się chce, często mają skłonności do depresyjnych nastrojów, gubiąc się w swoich pragnieniach. Marzyciele, anarchiści, poeci. Przypominają swoim zachowaniem, że nasz rozum jest względny, a nasze pewniki nietrwałe.

4.11-3.12 | DZIECKO SŁOWA
sprzyjający dzień: sobota
dobre miesiące: listopad i marzec
żywioł: ogień
zmysł: smak
wrażliwe organy: trzewia

„Dziecko słowa” odznacza się silną, waleczną i wojowniczą energią. Samo będąc pogodne, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi szczęśliwymi, a także cieszącymi się wysoką pozycją społeczną. Wie jak zdobyć szacunek innych. Przychylność losu powinna jednak iść w parze ze świadomością szybkiego rozpylania zgubnej trucizny pychy i próżniactwa. Arogancja nieuchronnie przyniesie nieszczęście. Jednostki urodzone w tym przedziale czasowym są skutecznymi negocjatorami, wiernymi przyjaciółmi. Prowadzą radosne życie i cenią sobie wygodę.

4.12-3.01 | ŻNIWA W SPICHLERZU
sprzyjający dzień: wtorek
dobre miesiące: grudzień i kwiecień
żywioł: woda
zmysł: słuch
wrażliwe organy: skóra i układ kostny

Łatwość przyciągania uwagi wydaje się godna pozazdroszczenia, ale często to tylko pozór, gdyż osoby reprezentujące tę figurę często mają trudność z nawiązywaniem głębokich relacji społecznych. Wyróżniają się troskliwością i zapewniają swoim najbliższym ogromne poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu czują spełnienie. Zawsze są gotowe do działania i lojalne. Swoje zadowolenie uzależniają jednak od reakcji innych ludzi, co bywa dla nich ogromną pułapką. Ich natura jest spokojna i szczera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s